Powerjóga, dynamická jóga a fyzio flow

* dynamičtější forma jógy
* vyrovnává svalové dysbalance těla
* zlepšuje flexibilitu
* zlepšuje fyzický a psychický stav
* aktivuje metabolismus a správný chod organismu
* posiluje hluboký stabilizační systém
* uleví od bolesti zad, krční páteře
* naučí pracovat s dechem
* zrelaxuje tělo i mysl
* je vhodná pro ženy i muže

* vhodná jako kompenzace jednostranně zaměřených sportů (golf, fotbal, tenis, squash...)

* prevence zranění

Powerjóga je styl spíše pro západního člověka, využívá prvků z ashtanga jógy, což ji dělá dynamičtější a silovější. Struktura lekce není striktně daná, každá hodina je jiná, mění se podle lektorovy nálady, složení klientů, ročního období. Všudypřítomným prvkem je DECH a respekt k vlastnímu tělu.

Na začátku čekejte jemné rozhýbání, následuje zahřívací fáze s pozdravy slunci a bojovníky, poté návrat zpátky na zem, zklidnění a na konec relaxace pro celé tělo a mysl. Lekce vycházejí nejen z vývojové kineziologie, využívají pomůcky pro zdravé nastavení těla a různé masážní  pomůcky na uvolnění.

Fyzio flow jóga vám dá více času na nastavení se v pozicích, očekávejte delší výdrže pro větší p(r)ožitek z pozic.
Jóga pro těhotné

= gravid jóga


Naučíte se pracovat s dechem, s pánevním dnem a zjistíte, že i s rostoucím bříškem se dá udržovat v kondici. Díky pravidelnému cvičení jógy jsou ženy v lepší fyzické kondici a lépe se zotavují po porodu. Pokud je vše v pořádku, cvičit se může až do porodu.


Jóga blahodárně působí na zdraví a psychiku budoucí maminky a tak i na její miminko. Během těhotenství pomáhá předcházet bolestem zad, nebo je přinejmenším zmírní. V hodině se objeví dechová cvičení, těhotenský pozdrav slunci, jógové pozice přizpůsobené rostoucímu bříšku, závěrečná relaxace.

Jógové pozice (asány) přizpůsobíme danému trimestru, jelikož každý trimestr má svá specifika a je zapotřebí tato specifika respektovat.


Nečekejte předporodní kurzy, jako nabízejí např. nemocnice. Na gravid józe jste nejdůležitější Vy sama, to, abyste se cítila dobře ve svém těle, abyste byla v kondici, posílila a přijala měnící se tělo a především se naučila relaxovat a dýchat. Přestože dýcháme zcela automaticky v průběhu celého života, vědomá kontrola dechu a soustředění se na dech během porodu Vám může velice pomoci a celý průběh porodu usnadnit.

V těhotenství je každý den jiný. Naslouchejte vlastnímu tělu a intuici. Pokud praktikujete jógu před otěhotněním, je velice pravděpodobné, žě nastane chvíle v průběhu těhotenství, že se praxe změní.

Jóga pro těhotné je určena zdravým těhotným ženám. Pokud jste jógu nikdy dříve necvičila, doporučuje se od ukončeného 1.trimestru. Jóga pro těhotné působí bláhodárně, vždy ale konzultujte vhodnost cvičení se svým gynekologem.

Na Vaše přání jsou teplické hodiny pro těhotné rozšířeny a jste-li po porodu, můžete se na tyto hodiny přidat. Jemně začnete zpátky posilovat tělo, budete dýchat, a to je nejdůležitější.

V průběhu těhotenství se může objevit i tzv. diastáza (rozestup břišních svalů). Na těchto lekcích se dozvíte, čemu se případně vyvarovat a jak s diastázou pracovat po porodu.

Věřím, že není nad osobní zkušenost a u vedení lekcí tohoto typu to platí dvojnásob. Praxe a zkušenost.

Jediná pravidelná a dlouhodobá lekce jógy pro těhotné v Teplicích!


Večerní jóga, ranní jóga, zdravá záda a hatha jóga

Tyto lekce jógy jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, muže i ženy. Hodiny jsou vedeny v klidnějším duchu. Lektorky hodiny zaměřují tematicky, např. na zdravá záda, seznámíte se s pozdravem měsíci, využijete pomůcky jako jsou míčky, popruhy, bolstery, židle atd. Pokud se na jógu chystáte úplně poprvé a nejste zrovna vrcholovými sportovci, tyto lekce by vám mohly vyhovovat. Práce s dechem a relaxace je samozřejmě nedílnou součástí.

Lekce jsou jemné, klidnější a pomalejší. Vhodné i pro zralejší věk. 

Lekce slibují zaměření na správné provedení pozic a delší výdrže v nich.

Jin jóga

Jedná se o jemný styl jógy, který je charakteristický delšími výdržemi v jednotlivých pozicích než na běžné dynamičtější lekci. Využíváme během něj různé pomůcky - deky, bločky a bolstery, které nám usnadňují setrvání v pozicích a umožňují nám dosáhnout ještě většího uvolnění.

Při pravidelném praktikování nás dokáže nabít novou energií a uvolnit dlouhotrvající bloky. Po lekci můžete vnímat rozdíly v podobě kvalitního spánku, klidnou mysl a lepší soustředění. Jin jóga nás učí přijímat své možnosti i emoce bez hodnocení.

Tento styl jógy je vhodný pro všechny stupně pokročilosti. Velmi vhodný je pro ty, kdo mají sedavé zaměstnání, pro jedince, kteří cítí psychickou únavu, pro sportovce, kteří jsou po tréninku a sportovním výkonu zkrácení či jednostranně zatížení

Na lekci Jin jógy se nezapomeňte tepleji obléknout.

Jóga pro děti

Pro děti je jóga naprosto přirozeným pohybem, aniž by věděly, že se o nějakou jógu jedná. Jóga pro děti se od té dospělé jógy ale liší větší hravostí, neklade až takový důraz  na techniku provedení pozic. Dětská pozornost je vrtkavá, a proto je i lekce kratší. Využívá básničky, jednoduchá říkadla, vše propojené s pohybem, pro lepší zapamatování. Děti se učí ovládat svoje tělo, rozhýbávat ho, koordinovat pohyb, trénují rovnováhu a učí se pracovat s dechem. Učí se vzájemně spolupracovat.

Důležitým prvkem je zde prvek zklidnění a odpočinku.

Jóga s malými klienty se sice dá naplánovat, ale ve skutečnosti se může zvrtnout úplně jiným směrem:)Hormonální jógová terapie dle Dinah Rodrigués

HORMONÁLNÍ JÓGOVOU TERAPII PODPORUJE A DOPORUČUJE 

https://www.stellart-clinic.cz/

Tuto sestavu mohou vyučovat jen certifikované lektorky samotnou autorkou Dinah Rodrigués! Jsem jediná certifikovaná lektorka v Teplicích. Hodinové lekce v rozvrhu různých studií  nemají s touto sestavou nic společného!

Představuje přirozenou terapii, jež vychází z jógy a která aktivuje či obnovuje tvorbu ženských pohlavních hormonů.

Hormonální jógová terapie reaktivuje vaječníky, zvyšuje hladinu ženských pohlavních hormonů a snižuje intenzitu symptomů menopauzy na minimum a nebo je zcela odstraňuje.

Pro zvýšení účinnosti postupu a pro dosažení rychlejších výsledků, jsou v sérii cvičení použity techniky z jiných druhů jógy: dynamické ásany z kundalini jógy a tibetská technika práce s energií.

Jedná se o sestavu jógových cviků, které jsou doplněné o intenzivní dechové techniky. Je to sestava dynamická, složená ze cviků stimulujících žlázy s vnitřní sekrecí a rehabilitačních cviků, které jsou zaměřené na odstranění bloků v oblasti celého pohybového aparátu.

Autorkou této terapeutické metody je Dinah Rodrigues (94 let). Dinah pochází z Brazílie. Józe se věnuje více než 50 let. Vystudovala psychologii, ale hlavně je celosvětově známou a uznávanou jógovou lektorkou a terapeutkou. Sestavu HJT vytvářela přibližně 20 let, vše konzultovala s uznávanými jógovými učiteli, ale také lékaři a fyzioterapeuty. Je zastáncem propojení klasické a alternativní medicíny a zkušené lékaře klasické medicíny velice uznává. A díky tomu proběhla v Brazílii VĚDECKÁ ANALÝZA. Do které byly vybrány ženy, které měly zdravotní problémy spojené s hormonální nerovnováhou. Před tím, než ženy začaly cvičit sestavu HJT, jim lékaři odebraly vzorky krve kvůli hormonálnímu profilu a vyplňovaly dotazníky, ve kterých uvedly diagnózu včetně intenzity symptomů. Výsledky této analýzy byly velice dobré. U 100% účastnic analýzy došlo po 3-4 měsících pravidelného cvičení sestavy HJT k vymizení všech příznaků bez užívání léků. Hladina ženských hormonů vzrostla o 154%. Procenta vypovídají o průměrném výsledku, tedy jsou i ženy, které měly ženské hormony vyšší, než je optimum, u těch se hladina snížila a naopak. Sestava HARMONIZUJE HORMONÁLNÍ SYSTÉM! Vede ženy k optimálnímu zdraví, tedy i optimálním hladinám hormonů.

Sestava působí na všech úrovních: fyzické, emoční, mentální a duchovní. Součástí sestavy je harmonizace energie a čaker, která má psychosomatické účinky, pomáhá tedy odstraňovat fyzické problémy, které vznikly na úrovni psychiky.


Výsledky však závisejí na Vaší vytrvalosti a pravidelnosti cvičení- čím více budete cvičit, tím lepších výsledků dosáhnete.

HJT pracuje s celým tělem, ale nejvíce se zaměřuje na aktivaci žláz s vnitřní sekrecí, které ovlivňují produkci ženských pohlavních hormonů - VAJEČNÍKŮ, ŠTÍTNÉ ŽLÁZY a PŘÍŠTÍTNÝCH TĚLÍSEK, HYPOFÝZY a NADLEDVINEK.

Sestava HJT zahrnuje tyto techniky:

 • dynamické jógové cviky (ásany) pocházející z hatha a kundalini jógy

 • pránájámu - intenzivní energizující dechové cvičení bhastika - pro masáž žláz produkujících ženské pohlavní hormony

 • tibetskou techniku cirkulace energie

 • mudry a bandhy

 • jóga nidru

Části sestavy HJT:

 • přípravné (zahřívací) cviky

 • samotné cviky ze sestavy

 • cviky proti stresu


ZÁKLADNÍM PŘEDPOKLADEM JE SPRÁVNÉ PROVEDENÍ TECHNIK A POZIC, NEMĚNNÉ POŘADÍ CVIKŮ A TAKÉ PRAVIDELNÉ CVIČENÍ.

Autor/zdroj:

Hormonální jógová terapie pro znovuaktivování hormonálního systému a odstranění symptomů menopauzy, PMS, polycystických vaječníků a neplodnosti, Dinah Rodrigues, nakl. Fontána 2014

https://www.hormonalni-joga.eu/o-hormonalni-joze/

Odkaz na případové studie: https://www.mariavelaryoga.com.br/images/2012_afonso_menopause_artigo_dra_helena.pdf

HJT je určena ženám, které řeší následující potíže:

 • menopauza a předčasná menopauza (návaly horka, nespavost)
 • polycystické vaječníky a symptomy s tím spojené (přibývání na váze, akné, nadměrné ochlupení...)
 • PMS (premenstruační syndrom)
 • nepravidelná či bolestivá menstruace
 • snížená funkce štítné žlázy
 • ztráta menstruace, ovulace
 • dlouhodobá snaha o otěhotnění (způsobená hormonální nerovnováhou, srůsty na vaječnících či špatným prokrvením pánevní oblasti)
 • inkontinence
 • osteoporóza
 • syndrom karpálního tunelu
 • snížení paměti, emocionální výkyvy, nervozita
 • nízké libido, urogenitální suchost
 • padání vlasů, lámavost nehtů, špatná pleť

KDY VHODNOST CVIČENÍ HJT KONZULTOVAT S LÉKAŘEM?

Poraďte se se svým lékařem, pokud si nejste jistá a týká se Vás některý níže zmíněný stav:

 • těhotenství
 • rakovina prsu
 • krátce po hysterektomii
 • krátké pooperační stavy
 • velký myom
 • záněť vnitřního ucha
 • pokročilá endometrioza
 • po operaci srdce a srdeční zdravotní problémy
 • záněty slepého střeva před a po operaci
 • pokročilé stádium osteoporózy
 • nediagnostikovaná bolest v břišní dutině
 • zvýšená funkce štítné žlázy


Při jakémkoli omezení (stavy po operaci, srdeční potíže apod.) konzultujte vhodnost cvičení se svým ošetřujícím lékařem. Jóga nenahrazuje lékařskou péči!